2021

Tiskové zprávy

Severský vítr dovál až do Košic: AFRY otvírá další ateliér

AFRY CZ otvírá v Košicích již třetí slovenskou kancelář. Stejně jako stávající ateliéry v Bratislavě a Žilině bude i ten košický nabízet celé spektrum projekčních činností. Od oblasti architektury a pozemních staveb, přes infrastrukturní projekty typu dálnic, silnic, železnic, mostů a tunelů, po stavby vodohospodářské. Nová kancelář má ambiciózní plány. Chce pomoci na Slovensku vyzdvihnout digitalizaci oboru a princip trvalé udržitelnosti v projektování.

„Košice jsou přirozené centrum východu. Jsou zároveň důležitým univerzitním městem s kvalifikovaným pracovním trhem,“ uvádí důvody otevření další pobočky právě v Košicích Ivo Šimek, Country Manager CZ&SK společnosti AFRY. „Klientům, partnerům i profesním odborníkům chceme nabídnout kvalitní a inovativní alternativu a jinou kulturu spolupráce,“ dodává.

AFRY CZ je architektonická, inženýrská a projekční společnost s více než 360 zaměstnanci. Působící zejm. na českém a slovenském trhu v oblasti projekčních a konzultačních služeb. Disponuje jedinečným rozsahem portfolia, pokrývajícím oblasti architektury, stavebnictví, dopravy, průmyslu, energetiky, infrastruktury, vodohospodářství a životního prostředí. Spadá do silné mezinárodní skupiny AFRY založené v roce 1895, se sídlem ve Stockholmu a téměř 17 000 odborníky ve více než 40 zemích světa.

Na Slovensku AFRY CZ působí od října 2020, kdy otevřela kancelář v Bratislavě. V dubnu zahájila svoji činnost kancelář v Žilině. “AFRY prinieslo na Slovensko čerstvý vietor. Od klasických projektantských firem nás odlišuje firemní kultúra. Je to kultúra počúvania a otvorenosti,” říká Dominika Držiková, vedoucí organizační složky Slovensko. “Osvedčilo sa nám, že ak dáme ľuďom dôveru a zodpovednosť do ich rúk, prídu so skvelými nápadmi sami. Takto sme vytvorili prostredie, kde sú zanietení, kreatívni jedinci, ktorí majú drive a chcú niečo dokázať. A to opäť ocení klient,” dodává Držiková.

Mezinárodní zkušenosti znamenají jedinečné know-how

Slovenské kanceláře AFRY CZ pracují na národních i zahraničních projektech. Mezi významné domácí akce za rok působení na trhu se řadí např. Studie proveditelnosti zpracovaná pro Železnice Slovenskej republiky řešící zvýšení propustnosti železniční tratě Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Z oblasti silničních projektů je příkladem Studie proveditelnosti pro stavbu rychlostní komunikace R8 Nitra – križovatka R2 zadavatele Národná diaľničná spoločnosť. V obou záměrech AFRY CZ prověřovala možnosti, jak dosáhnout maximálních socioekonomických přínosů staveb s ohledem na zvolená technická řešení.

Významná část činnosti ale pramení ze spolupráce na projektech zahraničních. V rámci mezinárodní skupiny AFRY figurují česko-slovenské divize jako tzv. Center of Excellence. Toto nastavení umožňuje místním odborníkům podílet se i na velkých evropských, technicky náročných projektech. Sbírají tedy zkušenosti s inovativními technologiemi a učí se moderní ověřené postupy. „Tento prenos mezinarodneho know-how a komplex veľkého množstva inovácií robia z AFRY CZ na slovenském trhu jedinečného partnera, zamestnávateľa i dodávateľa. Na zahraničných projektoch naberáme skúsenosti, ktoré potom opäť prinášame tuzemskému klientovi,” vysvětluje výhody fungování pod nadnárodním deštníkem Držiková. Vzhledem ke geografickému působení AFRY jde zejm. o metody aplikované ve Skandinávii, Německu, Švýcarsku a Francii.

AFRY CZ chce na slovenském trhu pozdvihnout digitalizaci oboru, přispět ke kultivaci pracovního prostředí a akcentovat princip trvalé udržitelnosti v projektování. „Tato témata jsou pro nás zcela zásadní. Uplatňujeme je napříč celou organizací i napříč všemi projekty. A na Slovensku tomu není jinak. Pramení z přirozeného nastavení naší skandinávské matky se svými severskými hodnotami,“ vysvětluje Šimek.

Košická kancelář bude nabízet celé spektrum projekčních činností. Od oblasti architektury a pozemních staveb, přes infrastrukturní projekty typu dálnic, silnic, železnic, mostů a tunelů, po stavby vodohospodářské. „Sme moderná firma 21. storočia. Myslíme a konáme mimo zabehnuté štandardy. Sme draví a cieľavedomí a máme ťah na bránu,“ nepochybuje o úspěchu nové kanceláře ani o jejím přínosu pro slovenský trh Dominika Držiková. „Človek sa nikdy nemôže prestať vyvíjať. Rovnako to platí pre organizácie. Firma musí reagovať na nové technológie, spôsoby práce či nové prílezitosti. Kto zostane v minulom storočí, prehral,“ uzavírá.