2020

Aktuality

Čína se vrací zpět do normálního života

Po měsících karantény a dalších opatřeních, hlásí čínská vláda velký pokles nových případů koronaviru a život se konečně dostává zpět k normálu. O situaci v zemi jsme mluvili s Huizi Gao, vedoucím AFRY Shanghai.

Jaká je obecná situace v Číně?
Obecně je situace v Číně velmi dobrá. Život se vrací do normálu. Lidé jsou velmi sebevědomí, protože nařízená opatření ukázala pozitivní výsledky při snižování šíření viru. Nyní se počet stávajících pacientů každý den výrazně snižuje. Restaurace, muzea, kanceláře a továrny jsou otevřené. Normální a rušný život je obnoven.

Jaká je atmosféra v kancelářích?
AFRY má pobočky v Šanghaji, Pekingu, Čengdu a Jinanu s různým zaměřením podnikání. Během uplynulých týdnů jsme použili různé metody ke zmírnění zdravotního rizika - práce z domova, upravené zdravotní návyky v kancelářích, cestovní omezení atd. Všichni naši zaměstnanci je přijali s pochopením a ochotou. Během února téměř všichni pracovali z domova. Práce na dálku fungovala lépe, než jsme očekávali na začátku. Myslím si, že klíčem k úspěchu bylo udržení dobré komunikace mezi liniovými manažery a zaměstnanci. Nyní v březnu je skoro každý v kanceláři.

Vidíte nějaké pozitivní trendy nebo nové obchodní příležitosti pro AFRY v Číně, když se situace zlepšila?
V minulých týdnech jsme udělali hodně pro zmírnění ekonomických rizik - přesun prací do jiných kanceláří a zvýšení prodejních aktivit od března. S obnovením práce je podnikání zpět na obvyklém režimu. Během období různých striktních opatření v zemi byla některá průmyslová odvětví zranitelnější než jiná, zejména průmyslová odvětví, jednoduše proto, že se pracovníci nemohli vrátit do práce. Věříme, že tento dopad podpoří tato průmyslová odvětví při zavádění více IT řešení. Průmysl 4.0 může přijít dříve, než jsme předpokládali. Obecně bude potřeba digitálních řešení.

Co si myslíte o situaci v následujících týdnech?
Doufáme, že se situace v Číně bude nadále zlepšovat. Život by měl být zpět v normálu. Očekáváme, velmi málo případů COVID-19, ale i v jiných zemích a následné zrušení zákazu cestování do Číny. Na druhou stranu jsou lidé v Číně velmi znepokojeni trpícími lidmi v jiných zemích a jsou ochotni co nejvíce pomoci.